
A járványhelyzetre való tekintettel a személyes részvételhez előzetes regisztráció szükséges az elhallgatva@bparchiv.hu e-mail címen. A regisztrációról visszajelzést küldünk.
Maszkviselés kötelező!
Az előadásokat élőben is követhetik Budapest Főváros Levéltára YouTube csatornáján!
Előadások
Moderátor: Róka Enikő
Svégel Fanni: Nemi erőszak az első világháborúban: felmerülő kérdések, lehetséges források
Szinopszis: A kérdés- és problémafelvető előadás elsődleges célja, hogy áttekintést adjon az osztrák-magyar hadsereghez köthető nemi erőszak kapcsán felmerülő kérdésekről, felhasználható forrástípusokról és a legfontosabb forráskritikai szempontokról. A balkáni és keleti frontra koncentráló elemzés alapját hazai és nemzetközi haditudósítások, magyar katonanaplók, újságcikkek, orvosi vélemények és egyházi feljegyzések adják, amelyeken keresztül ráláthatunk a frontkapcsolatok bonyolult mivoltára, valamint a hadifoglyok és a helyi nők kapcsolatára is. A forrásbázis áttekintését követően az erőszak következményeinek (nemi betegségek, nem kívánt terhességek) társadalmi vonatkozásai, illetve háborút követő román megszállás alatt elkövetett nők elleni erőszak néhány aspektusa kerül tárgyalásra.
Leposa Zsóka: Nemi szerepek a köztéri emlékműveken a 19. századtól a világháborús emlékművekig

Szinopszis: Az emlékművek női figurái egészen a közelmúltig nem a történelem női (fő)szereplőinek állítottak emléket, hanem elvont tartalmakat szimbolizáltak. Az előadás típusok szerint veszi sorra a nőalakok köztéri szerepeit: lehettek allegóriák a nemzet perszonifikált győztes alakjaként, de – szintént a nemzettest korporációjaként – gyakran jelentek meg meggyötörve, áldozati szerepben. Női figurákat látunk múzsaként vagy ókori mitologikus alakként a szférákat képviselve. Láthatunk majd példát arra is, hogy a ruhás vagy ruhátlan női test – éppen testiségének köszönhetően – deheroizálva, átnevezve, többszörösen áthelyezve miként kapott új kontextusokat a történelem folyamán.
Előadók

SVÉGEL FANNI
etnográfus, az ELTE BTK Történelemtudományi Doktori Iskola doktorandusza. Történeti és társadalom-néprajzi kutatásai során a 20. századi női reprodukcióval, születéssel, anyasággal, születésszabályozással és a nők elleni erőszakkal foglalkozik. Mesterszakos diplomamunkáját a 20. század első felében elkövetett nemi erőszakról írta.

LEPOSA ZSÓKA
művészettörténész. 2005–2011 között a Képző- és Iparművészeti Lektorátus munkatársa, köztéri szobrokért felelős tanácsadó. A Magyar Nemzeti Galéria szerkesztő-muzeológusa, majd a Kiscelli Múzeum – Fővárosi Képtár Szoborgyűjteményének kurátora. Az ELTE Művészettörténeti Intézet doktori iskolájának doktorandusz hallgatója, jelenleg kutatói ösztöndíját tölti Reykjavíkban és az Árnesinga Művészeti Múzeum munkatársa.